Objawy uszkodzenia turbosprężarki

Turbosprężarka jest elementem wyposażenia znajdującym się w większości nowoczesnych samochodów. Jej zadaniem jest poprawa pracy silnika. Jest rozwiązaniem, które jest wydajne i przystosowane do warunków panujących na drodze w obecnym stuleciu. Niestety, istnieje ryzyko awarii turbosprężarki, a jest ona częścią, która nie należy do najtańszych. Przed jej wymianą lub naprawą należy jednak zidentyfikować, czy to właśnie ona doznała uszkodzenia. Jakie są tego objawy i jak je rozpoznać?

Objawy uszkodzenia turbosprężarki – w jaki sposób wykryć wadę elementu?

Warto wspomnieć, iż turbosprężarka działa w ekstremalnych warunkach – ogromna liczba obrotów na minutę w połączeniu z pracą w środowisku o niewiarygodnie wysokiej temperaturze sprawia, iż element ten wymaga odpowiedniej ochrony, by mogła służyć nam przez wiele lat. Pomogą w tym używanie oleju, który zgodny jest w stu procentach z zaleceniami producenta, jak i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak unikanie wejścia na wysokie obroty chwilę po odpaleniu silnika.

Jednym z pierwszych objawów uszkodzenia opisywanej części jest zauważalny spadek mocy silnika. Być może zauważyłeś, iż Twoje auto nie ma już takiego „kopa” podczas startu lub nie rozpędza się tak szybko jak kiedyś? Bardzo możliwe, iż to właśnie wina awarii turbosprężarki, które nie jest w stanie dłużej poprawnie spełniać powierzonej jej roli w samochodzie. Sprawdź również, czy na ekranie nie jest zapalona lampka „Check Engine” (sprawdź silnik). To kolejna bardzo istotna wskazówka.

Kolejny objaw można nie tyle poczuć czy zobaczyć, co usłyszeć. Nawet w pełni sprawna turbosprężarka ujawnia swoją pracę poprzez charakterystyczne gwizdanie, które towarzyszy nam podczas całej drogi. Przy elemencie uszkodzonym jest ono jeszcze głośniejsze. Jeśli zarówno Ty, jak i Twoi pasażerowie mogą uchwycić wyraźny wzrost decybeli idący ze strony silnika, najpewniej jest to wina elementu pomocniczego.

Istotne jest sprawdzanie zarówno poziomu zadymienia spalin, jak i ich wariantu kolorystycznego. Uszkodzona turbina sprawi, iż nasze auto będzie niemalże „kaszlało” zanieczyszczonym powietrzem. Dodatkowo, nienaturalne barwy czarne oraz niebieskie zwiastować mogą rychły koniec opisywanego elementu. Monitorowanie spalin jest więc kluczowe, gdy oceniamy jego stan. Co oznaczają poszczególne kolory?

Kolor niebieski spalin może oznaczać, iż spalany jest olej silnikowy. Jeśli winę ponosi nieprawidłowo działająca turbosprężarka, mamy do czynienia z rozszczelnieniem układu wirującego od strony kompresji. Element smarowniczy przedostaje się wtedy do komory spalania.

Kolor czarny pojawia się, gdy mieszanka paliwowa jest zbyt bogata. Oznacza to, iż do komory spalania podawana jest zbyt mała ilość powietrza, co z kolei sprawia, iż paliwo nie spala się w stu procentach.

Zauważasz ślady oleju w przewodach układu dolotowego lub wydechowego? To jasny dowód na to, iż uszkodzone jest uszczelnienie. Po wykryciu elementu smarowniczego w miejscach, w których nie powinien on się znajdować, radzimy zareagować bardzo szybko. Jeśli tego nie zrobimy, możemy mierzyć się z ogromnymi kosztami za naprawę wielu części.

Jakie turbosprężarki są narażone na awarię i co zrobić, gdy wykryjemy którykolwiek z objawów?

Najbardziej narażone na awarię są nowsze warianty turbosprężarek, które składają się z wielu elementów. Każdy z nich narażony jest na uszkodzenie, więc musimy martwić się nie tylko o korpus i wirnik, lecz również elektryczny moduł sterujący, kierownica spalin oraz inne części, które wspólnie składają się na jeden mechanizm wspomagający pracę silnika.

Jeśli wykryjesz w swoim aucie którykolwiek z opisanych w powyższym artykule objawów, najlepiej jest zgłosić się do serwisu z wieloletnim doświadczeniem. Twoja turbosprężarka nie tylko zostanie odpowiednio sprawdzona, jest również sprawnie naprawiona, a jej części wyczyszczone. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszych usług, a w razie pytań na temat naszych świadczeń prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Może cię zainteresować także:

Smarowanie turbosprężarki

Płynne działanie silnika pojazdu mechanicznego i bezawaryjność układu napędowego to aspekty, które najbardziej cieszą każdego kierowcę. Ten fakt w zasadzie nie dziwi, ponieważ konieczność jakiejkolwiek

Czytaj więcej »

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *