Co się stanie gdy padnie turbina?

Charakterystyczny gwizd i głośna praca pojazdu, gęsty biały lub czarny dym ulatniający się z rury wydechowej czy też ubytek oleju – to najczęściej pojawiające się oznaki tego, że turbina w naszym samochodzie nie działa, jak powinna. Oczywiście są to symptomy, które powinny zmobilizować nas do jak najszybszego udania się do serwisu w celu przeprowadzenia diagnostyki i naprawy lub wymiany poszczególnych komponentów, ponieważ bagatelizowanie tego problemu może nas sporo kosztować.

Jaką funkcję spełnia turbosprężarka?

Zasadniczo zadaniem tego dwuczęściowego, składającego się z sekcji ciepłej i zimnej mechanizmu, jest poprawienie osiągów silnika poprzez wtłoczenie sprężonego powietrza do jego komór. W rezultacie zarówno sprawność, jak i moc silnika zostają zwiększone, a poruszanie się pojazdem mechanicznym staje się po prostu płynniejsze i przyjemniejsze. Nie bez znaczenia jest też zauważalnie mniejsze spalanie paliwa oraz fakt, że ilość szkodliwych substancji emitowanych do środowiska zostaje zredukowana.

Użytkowanie pojazdu z uszkodzoną turbosprężarką – czy to rozsądne?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: oczywiście, że nie! Turbosprężarki są bowiem urządzeniami mechanicznymi, których praca wpływa bezpośrednio na działanie silnika. Jeżeli więc w trakcie jazdy zauważamy typowe oznaki świadczące o problemach z tym podzespołem, m.in. wzmożone dymienie z rury wydechowej, charakterystyczny gwizd podczas szybkiej jazdy czy też szybkie ubywanie oleju, to koniecznie powinniśmy wybrać się do punktu serwisowego, w którym problem zostanie zdiagnozowany. Jest to kluczowe chociażby ze względów ekonomicznych, ponieważ w wielu przypadkach urządzenia te można po prostu zregenerować, a koszty takiej naprawy nieszczególnie nadwerężą nasz budżet. Eliminuje to konieczność zakupu nowego podzespołu, co jest już sporym wydatkiem. Ponadto jazda z nieprawidłowo działającą turbosprężarką może skończyć się uszkodzeniem silnika, na przykład jego przegrzaniem lub zatarciem, a jak wszyscy wiemy – konieczność wyremontowania silnika jest najgorszą rzeczą, jaka może spotkać każdego właściciela pojazdu mechanicznego.

Może cię zainteresować także:

Smarowanie turbosprężarki

Płynne działanie silnika pojazdu mechanicznego i bezawaryjność układu napędowego to aspekty, które najbardziej cieszą każdego kierowcę. Ten fakt w zasadzie nie dziwi, ponieważ konieczność jakiejkolwiek

Czytaj więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *