Smarowanie turbosprężarki

Płynne działanie silnika pojazdu mechanicznego i bezawaryjność układu napędowego to aspekty, które najbardziej cieszą każdego kierowcę. Ten fakt w zasadzie nie dziwi, ponieważ konieczność jakiejkolwiek naprawy wiąże się najczęściej z dość wysokimi kosztami, a także z tym, że przez jakiś czas tracimy mobilność, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Jak więc ustrzec się przed koniecznością oddania samochodu do mechanika? Warto przede wszystkim uważnie zwracać uwagę na sygnały, które pojazd wysyła podczas jazdy. Niestandardowe drgania czy nietypowe dźwięki z pewnością powinny dać nam do myślenia, podobnie jak wyciekający olej. Z pewnością zaprocentuje też regularne kontrolowanie stanu turbosprężarki oraz układu jej smarowania u specjalisty. To bowiem od tego elementu zależy prawidłowe działanie silnika, a konieczność wymiany całości lub niektórych części to niestety dość wysokie koszty.

Dlaczego prawidłowe smarowanie turbosprężarki jest tak ważne?

Zasadniczo wszystko sprowadza się w tym przypadku do niwelowania zjawiska tarcia pomiędzy poszczególnymi podzespołami. Ze względu na fakt, że niektóre części turbosprężarki poruszają się z zawrotną prędkością, to bez amortyzowania sił oddziałujących na ruchome elementy nieustannie dochodziłoby do zacierania i zapiekania się podzespołów, a tym samym – do konieczności remontowania całego mechanizmu. Smarowanie na optymalnym poziomie jest więc w tym przypadku niezbędne, a olej silnikowy obecny w układzie dostarczany jest do turbosprężarki dzięki działaniu specjalnej pompy. W rezultacie właściwe łożyskowanie zostaje zapewnione, a olej przepływający przez układ odbiera produkowane w trakcie pracy urządzenia ciepło, chronią tym samym precyzyjne, ruchome mechanizmy przed uszkodzeniem. Właśnie z tego powodu tak ważne jest uzupełnianie cieczy roboczej w przypadku jej niedoboru oraz regularna wymiana oleju, co warto zlecić firmie specjalizującej się w regeneracji tego typu podzespołów. Wtedy zyskamy pewność, że turbina została zalana olejem prawidłowo i odpowiednio smarowana będzie dalej spełniała swoje zadanie.

Może cię zainteresować także:

Smarowanie turbosprężarki

Płynne działanie silnika pojazdu mechanicznego i bezawaryjność układu napędowego to aspekty, które najbardziej cieszą każdego kierowcę. Ten fakt w zasadzie nie dziwi, ponieważ konieczność jakiejkolwiek

Czytaj więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *