Jak wyregulować turbosprężarkę?

Turbosprężarka jest jednym z kluczowych elementów, które znajdziesz w naszym pojeździe samochodowym. Jest ona odpowiedzialna za zwiększenie ilości powietrza dostarczanego w krótkim czasie od cylindrów. To z kolei sprawia, że zwiększa się moc silnika, a my możemy cieszyć się przyjemniejszą jazdą. Dzieli się na dwie części: turbinę oraz sprężarkę. Co jednak zrobić, gdy owy komponent naszego auta nie działa tak, jak powinien?

Zacznijmy od zaznaczenia, iż jedyna w pełni poprawna regulacja turbosprężarki odbywa się w serwisie oferującym pełną, profesjonalną regenerację. Sposób, który opisany jest niżej, pomaga jedynie w niedokładnym uregulowaniu działania owego elementu. Dodatkowo, musimy wspomagać się nie tylko diagnostyką komputerową, lecz również skorzystać z pomocy innej osoby.

By wyregulować turbosprężarkę, na początek należy podłączyć komputer z zainstalowanym programem specjalistycznym do odpowiedniego złącza w aucie. Następnie musimy rozpędzić samochód do momentu, w którym jesteśmy gotowi włączyć trzeci bieg. Uzyskujemy najmniejszą możliwą prędkość (pozostając przy tym na trzecim biegu), by następnie po chwili wcisnąć pedał gazu możliwie najmocniej. Pozwoli to na wymuszenie największego momentu obrotowego.

Osoba towarzysząca ma w tym czasie za zadanie weryfikować ciśnienie doładowania turbosprężarki na ekranie komputera. Na tym etapie ocenić można, czy ten element wyposażenia samochodu jest rozregulowany. Jeśli działanie nie zgadza się z przyjętą normą, należy dokonać regulacji za pomocą śrubki znajdującej się przy zaworze upustu spalin.

Opisany powyżej proces warto jest powtarzać do czasu, gdy otrzymany wynik jest zbliżony do tego, który podaje producent pojazdu. Warto zaznaczyć, iż nie jest to substytut udania się do profesjonalnego serwisu, a nieumiejętne wykonywanie przedstawionych wyżej działań może uszkodzić Twoje auto, w ekstremalnych sytuacjach nawet nieodwracalnie. Zapraszamy więc do naszej siedziby, a w razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Może cię zainteresować także:

Smarowanie turbosprężarki

Płynne działanie silnika pojazdu mechanicznego i bezawaryjność układu napędowego to aspekty, które najbardziej cieszą każdego kierowcę. Ten fakt w zasadzie nie dziwi, ponieważ konieczność jakiejkolwiek

Czytaj więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *