Turbiny regenerowane

Historia turbodoładowania silników

Historia turbodoładowania jest niemal tak długa jak historia silnika spalinowego. Już w latach 1885 i 1896 Gottlieb Daimler i Rudolf Diesel prowadzili badania nad zwiększeniem mocy i zmniejszaniem zużycia paliwa silników poprzez wstępne sprężanie powietrza.
Pierwsza turbosprężarka miała ograniczone zastosowanie – używano jej tylko w bardzo dużych silnikach, m.in. okrętowych. W przemyśle samochodowym turbodoładowanie zaczęło się wraz z silnikami samochodów ciężarowych. W 1938 roku firma „Swiss Machine Works Saurer” skonstruowała pierwszą turbosprężarkę do silnika samochodu ciężarowego. W 1952 roku Szwajcar Alfred Büchi jako pierwszy z sukcesem powiązał turbodoładowanie z wydechem spalin, i osiągnął wzrost mocy silnika o więcej niż 40%. Odtąd krok po kroku zaczęło się wprowadzanie turbodoładowania do przemysłu motoryzacyjnego.
Chevrolet Corvair Monza
Oldsmobile Jetfire
Chevrolet Corvair Monza i Oldsmobile Jetfire były pierwszymi autami osobowymi z turbodoładowaniem – zadebiutowały na przełomie 1962 i 1963 roku. Pomimo większej mocy, niski wskaźnik niezawodności spowodował ich szybkie zniknięcie z rynku.
Po pierwszym kryzysie paliwowym w 1973 roku turbodoładowanie na stałe przyjęło się w silnikach dieslowskich pojazdów ciężarowych. Wysokie koszty inwestycyjne związane z turbodoładowaniem były wyrównane przez niskie koszty paliwa. Wzrost liczby turbosprężarek w samochodach ciężarowych wymusiły także coraz surowsze regulacje dotyczące emisji spalin w latach 80-tych. Obecnie każdy samochód ciężarowy wyposażony jest w turbodoładowanie.
W latach 70-tych turbosprężarka znalazła zastosowanie w sportach motorowych, szczególnie w wyścigach Formuły 1. Od tego momentu następuje wzrost popularności turbodoładowania samochodów osobowych. Słowo „turbo” staje się modne. W tamtych czasach niemal każdy producent samochodów proponował przynajmniej jeden topowy model z silnikiem benzynowym wyposażonym w turbosprężarkę. Tendencja ta wygasła po kilku latach, ponieważ silniki benzynowe z turbodoładowaniem zużywały zbyt dużo paliwa.
Mercedes 300 sd
Rzeczywisty przełom w turbodoładowaniu samochodów osobowych nastąpił w 1978 roku wraz z wprowadzeniem wysokoprężnego silnika z turbodoładowaniem w Mercedesie 300 SD, a następnie w 1981 w VW Golfie Turbodiesel. Znaczenie turbosprężarek w samochodach osobowych zwiększało się ze względu na ich coraz większą sprawność połączoną z niższą emisją spalin.
Fascynacja turbodoładowaniem, która zaczęła się w latach 60-tych i 70-tych trwa do dziś, a najważniejszą przyczyną stosowania turbosprężarek jest ograniczenia zużycia paliwa i emisji zawartych w nim toksycznych związków.

Może cię zainteresować także:

Smarowanie turbosprężarki

Płynne działanie silnika pojazdu mechanicznego i bezawaryjność układu napędowego to aspekty, które najbardziej cieszą każdego kierowcę. Ten fakt w zasadzie nie dziwi, ponieważ konieczność jakiejkolwiek

Czytaj więcej »

7 odpowiedzi

  1. Cechą talentu jest niemożność pisania na zamówienie… Poza tym to Zgadzam się z Tobą w 100 i popieram zawarte poglądy w soposb pro-subiektywny 🙂 E. Zegadłowicz.

  2. By aktorka odniosła sukces, powinna mieć twarz Wenus, umysł Minewry, wdzięk Terpsychory, pamięć wziętego prawnika oraz skórę z gaźnika. E. Barrymore UMS*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *